Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina

05/12/2018

Kniga na indexie Watykanu, materiały źródłowe ukryte — rewelacja czy pseudo-historyzm Słowian u Mavro Orbiniego z XVII w.

Filed under: Uncategorized — grypa666 @ 18:30

PB: wtręty ## ponizej

Andrzej Szubert: A jednak na Orbiniego należy uważać…

– tytuł: “Królestwo Słowian”
U Słowian przed krystowierstwem nie było królów. Nie mogło być więc “królestwa Słowian”
## Tłumaczenie z włoskiego Regno na serbski Kraljevstvo
Moim zdaniem “Panowanie” (drugie znaczenie we włoskim) czy “Domena” jest tłumaczeniem lepszym. Tym bardziej, że autor pisze iż jego Słowianie nie potrafili się zjednoczyć. Co to za rozbite królestwo zatem?
– Słowianie wywodzą się z płd. Półwyspu Skandynawskiego
Nie ma na to absolutnie żadnych dowodów. To zwykły wymysł związany z utożsamianiem Wandalów ze Słowianami (o tym później).
## Noć przecie wiadomo, że literetura Orbiniego poznikała w czeluściach watykańskich. Więc “racja” nie ma absolutnie żadnych dowodów, jak chciałaby angolska wiki :))
– byli tak silni, że zachodnie armie musiały się połączyć i do tego przekabacić jedno plemię, żeby pokonać inne plemię Słowian
Tu zgoda – dokładnie tak samo robili biali krystowiercy z Indianami, napuszczając jednych na drugich.
## Znaczy na to Szubert ma dowody u Orbiniego 🙂
– niewolnictwa nie tolerowali
## Musi coś w tym być, skoro nawet Marcin Król JaramJaramPravdaDlaPolactfa przy-potocki przydupas agenturalny przeczytał swej publiczce toczka w toczkę z artu Szuberta: Przydupas II RP chrabji Potockiego, Marcin Król (M.K. TV, PolskaDlaPolaka, JaramJaram) ukradł pracę Andrzeja Szuberta, szczutego przez tę samą agenturę, co żywi Króla i Potockiego
– rozmaite plemiona pozostawały rozdzielone, nie połączyły się wobec wspólnego wroga
Nieprawda! Historycznie udowodniony jest Związek Wielecki skupiający kilka “stałych” plemion na przestrzeni kilku pokoleń, do których okresowo dołączały jeszcze inne (razem do 10 plemion). Także Związek Obodrycki istniał przez kilka pokoleń i skupiał obok Obodrytów “właściwych” sąsiednie mniejsze plemiona. Znane jest też państwo Samona – pierwsze historyczne ponadplemienne państwo Słowian Zachodnich, a raczej związek wielu plemion broniących się wspólnie przed najazdami frankijskich krystowierców.
## Wstrzymajcie Waści swe kunie 🙂 Orbini nie twierdzi, że jakieś tam kilka potem inne się jednoczyły, tylko że nigdy ich Domena nie była jednym królestwem ze wspólną władzą czy co tam mieli.
Andrzej qźva rozliczasz za szkicowego zwiastuna, że istnieje taka to a taka pozycja badawcza nie gorsza niż Twoje składanki, namolnie ukrywana przez Watykan i Żachód.
– jedno plemię potrafiło siać wrogom odwet i zniszczenie nie do pokonania aż po ośrodki zachodnie jak Rzym. także Afryka i Azja.
I tu mamy przykład turbolechickiej szajby Orbiniego. On miał na myśli Wandali (częściowo wywodzących się z płd. Skandynawii). Słowianami nie byli, choć przemaszerowali przez słowiańskie tereny. Z ich gniazd wypędziło ich ochłodzenie klimatu. Polscy turbolechici twierdzą, że ich nazwa pochodziła od Wandy (tej, która Niemca nie chciała) i że byli mieszkańcami Krakowa.
## Nie wiem co tu mamy… Trza wpierw przeczytać oryginał (carskie tłumaczenie z XVIII w. jest podobno słabe) i sięgnąć do źrodeł, ktore przytacza Orbini z otchłani obecnie tajnych watykańskich. Powodzenia! 
Serbo-Chorwaci dotarli do Persji, przynieśli z powrotem słownictwo struktur rządzenia tam i inne rzeczy, m.in. serbska fizjonomia podobna do perskiej. Mnie ciekawi, czy to Sławianie (z serbska) poddali się wtedy władzy perskiej, czy może gdzieś na peryferiach perskich Sławianie osiągnęli odwrotne. Wiemy że guvno wiemy jak powiedział grecki filozof.  
 

Wandale pochodzili z Krakowa i mają imię po swojej królowej Wandzie

Dla mnie najważniejszym dowodem, że Wandale nie byli Słowianami jest to, że tak szybko (koniec IV – początek V wieku) i gremialnie przyjęli arianizm – odprysk krystowierstwa. A Słowianie, jak wiemy, przez wieki stawiali krystowierstwu opór. Nawet później, gdy renegaci jak Mojmirowice, Przemyślidzi, Piaści czy Rurykowicze przyjmowali krzest, wywoływali bunty antykościelne (na Rusi antycerkiewne). Nijak to nie pasuje do ariańskich Wandalów prowadzących wojny religijno-zaborcze z Rzymem, a później z Bizancjum.
## Napisz doktorat zanim poznałeś kniżkę i źródła Orbiniego buhaha
A to, że Watykan wsadził jego książkę na index o niczym nie świadczy. Nawet przekłady żydo-biblii na języki narodowe pozbawione kościelnego imprimatur lądowały na tym samym indexie.
## To żadna tragedia, jak widać z dostępu do oryginału i tłumaczeń nawet z wiki. Ciekawsze są podziemia Watykanu :)) Dla mnie indexowanie świente znaczy, że przebierańcy w sukienki nie chcieli, żeby to żyło w narodzie, a wysiudanie Orbiniego z posadki wzmacnia tę hipotezę.
Aha – a nim Chorwatów zaczął (ale nie skończył) katoliczyć Karol “wielki”, byli krystianizowani przez Bizancjum. Najstarsze zabytki krystowierczego piśmiennictwa chorwackiego pisane były… cerkiewną głagolicą. Łacina pojawiła się u nich później i jakiś czas obie pisownie (i stojące za nimi odpryski) rywalizowały ze sobą, nim łacina zwyciężyła. Tak więc nie wiemy, czy chorwacki pan-slawizm był już łaciński, katolicki, czy jeszcze bizantyjski, prawosławny…
## Kocham “moje” prawosławne ksystowierstwo w Żydka na 2 dechach, Andrzej. Jak widać łatwiej mi strzec pod sufitem niż katodebilom i in. fanatykom wyznaniowym :))
Gdyby ruskie czy kijowskie krystowierce zgwałciły nas na orła patrzącego na Wschód, nie byłoby dziś problemu z polskimi wojakami ginącymi za Izraelski Golan, tylko za wolność “krystowierczej” Syrii, z Białorusinami śmialibyśmy się z Judów i Morawicków u zżydłaconych zachodniaków, a jeśli już najemnictwo wojenne to do bogatych Szwedów przeganiać ciapatych i ż-wahabitów i cżarne małpy afrykańskie Boko Haram.

Am Mo., 3. Dez. 2018 um 03:40 Uhr schrieb Piotr Bein:
Dowiedziałem się od znajomego Serba: książka z pocz. XVIII w., wydanie z niedawnych lat po serbsku w cyrylicy,
autor Mavro Orbini
tytuł: “Królestwo Słowian”
Duchowny katolicki pochodzenia chorwackiego, w trakcie pracy w Watykanie wygrzebał z bibliotek i archiwów materiały o przed-chrześcijańskiej Słowiańszczyźnie. za publikację wylecial z Watykanu, książka poszła na index.
Nazwa Słowian w jęz. serbskim pochodzi od “sławy” w najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa. Znajomy przekazał mi z pamięci, po lekturze 1/3 knigi:
– Słowianie wywodzą się z płd. Półwyspu Skandynawskiego
– byli tak silni, że zachodnie armie musiały się połączyć i do tego przekabacić jedno plemię, żeby pokonać inne plemię Słowian
– niewolnictwa nie tolerowali
– rozmaite plemiona pozostawały rozdzielone, nie połączyły się wobec wspólnego wroga
– jedno plemię potrafiło siać wrogom odwet i zniszczenie nie do pokonania aż po ośrodki zachodnie jak Rzym. także Afryka i Azja.
Oryginał w jęz. włoskim:
W ruskiej wiki linki do tłumaczenia ruskiego z XVIII w.:
W pl. wiki żadnych linków, stronniczość łacinnicza. 
 
Lepiej jest w de.wiki: In seinem Werk zitierte Orbini viele antike und mittelalterliche Historiker, deren Schriften bis heute nicht erhalten geblieben sind. == W swym dziele Orbini cytuje wielu starożytnych i średniowiecznych historyków, których pisma do dziś pozostają nieosiągalne.
 
Sprawdzić zbiory Watykanu 🙂
Angolskie wiki szmaci się w zdaniu podobnym acz o zupełnie innym wydźwięku: Even today’s historiography is often uncertain about how much truth there is in some of his writings and claims. == Nawet dzisiejsza historiografia często nie jest pewna tego, ile jest prawdy w niektórych pismach i twierdzeniach Orbiniego.  
 
Przedtem czytamy między liniami, czego się angole boją: Żyjąc na samym brzegu wolnych ziem Słowian, Orbini gloryfikował różnorodność ludów słowiańskich (przede wszystkim Rosjanie i Polacy), aby przeciwważyć agresji imperiów germańskiego, włoskiego (Wenecja) i ottomańskiego..
Ale en.wiki przynajmniej linkuje do włoskiego oryginału:
Wygląda na to, że warto się zapoznać z knigą Orbiniego. Czy ktoś z Was słyszał o niej? Czy jest polskie tłumaczenie?
Ruski filmik:
Tłumaczenie na angielski hasła “Mavro Orbini” w sowieckiej encyklopedii z 1979 r.:
Przy okazji przeglądu haseł na wiki widzę, że pan-slawizm nie jest wymysłem ruskim, tylko chorwackim ze średniowiecza. Musiał się łacinnizm dobrze dać we znaki także na Bałkanach :))
Bałkańcom zagrażały imperia habsburgskie, osmańskie i weneckie. Ciekawe, że obronna idea pan-slawizmu nie zrodziła się od wsch.  strony Słowian, gdzie wg łacinników do dziś mieszka diabeł :))
Advertisements
TrackBack URI

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: