Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina

22/12/2016

Szczodrych Godów! — Słowiańskie Święto Godowe

Filed under: Uncategorized — grypa666 @ 19:23

PB: Andrzej, chrześcijaństwo nie ukradło zwyczajów słowiańskich, tylko je przejęło, zaadoptowało, by ułatwić chrystianizację. Kradzież wtedy na oczach rzesz konwertowanych Słowian dodałaby do zgorzknienia i oporu.

O “ż/Żydzie” Jezusie Chrtystusie  już dyskutowaliśmy.

Andrzej Szubert: Dobrze, że KoRReUs przypomina prastare słowiańskie tradycje pisząc o Szczodrych Godach. Ale źle, że robi przy tym błędy!

“Dawni Słowianie nazywali, zatem, Święto Godowe kolędą”

Kolęda była jednym ze zwyczajów towarzyszących Szczodrym Godom. A nie Szczodrymi Godami. Krystowierczy zwyczaj kolędowania to przywłaszczona tradycja słowiańska.
https://opolczykpl.wordpress.com/2013/12/22/slowianska-koleda/

“Nowy Rok u przedchrześcijańskich Słowian obchodzony był na wiosnę, nie był jeszcze obchodzony w okolicach Święta Godowego”

U Słowian nie było jednolitego jednoznacznie określonego kalendarzem Nowego Roku ani oddzielnego święta o nazwie Nowy Rok. U jednych plemion rok zaczynał się właśnie podczas zimowego przesilenia – Szczodrych Godów. One były początkiem solarnego roku – bo to podczas nich “rodziło się” nowe Słońce. U innych Słowian rok zaczynał się wiosenną równonocą – na Jare Gody – był to początek roku wegetatywnego, kiedy Przyroda budziła się do życia z zimowego snu.

“Ze względu na to, że w czasach antycznych Słowianie nie posiadali swojego alfabetu”

Słowianie posiadali runy – pismo runiczne.

“i nie spisywali swoich zwyczajów”

Do końca tego nie wiemy – pismo runiczne zachowało się na różnych wyrobach nawet do użytku codziennego.

Inline-Bild 1

Runami ozdabiano przede wszystkim wszystko, co dotyczyło spraw kultu. Ale że posągi bogów słowiańskich oraz chramy były wściekle niszczone przez wyznawców rzymskiej szubienicy, najczęściej były palone, stąd ogromna większość zabytków dotyczących piśmiennictwa Słowian została zniszczona. Ksiąg rzeczywiście Słowianie nie pisali – wiedzę przykazywali sobie ustnie przy każdej okazji – także podczas świąt. Oprócz tańców i śpiewów podczas uczt starsi opowiadali młodszym o przodkach, historii, bogach. O zwyczajach nie opowiadali, bo je na bieżąco praktykowano.

nie wiemy zbyt wiele o ich kulcie

Nieprawda. Wiemy i to bardzo dużo. Był on jeszcze powszechnie żywy w XIX wieku. Jeden z pionierów badań kultury Słowian, Adam Czarnocki w pierwszych dekadach XIX wieku pisał w “O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem”:

“Trzeba pójść i zniżyć się pod strzechę wieśniaka w różnych odległych stronach, trzeba śpieszyć na jego uczty, zabawy i różne przygody. Tam, w dymie wznoszącym się nad głowami, snują się jeszcze stare obrzędy, nucą się dawne śpiewy i wśród pląsów prostoty odzywają się imiona Bogów zapomnianych.”

O kulcie u Słowian wiemy znacznie więcej niż o tzw. “pierwotnym chrześcijaństwie” kryjącym się w katakumbach i działającym “konspiracyjnie”. Natomiast obrzędy i tradycje słowiańskie przetrwały w nieomal czystej formie w tzw. “tradycji ludowej”, która nie jest niczym innym jak tradycją słowiańską. Pięknym przykładem jest np. Topienie Marzanny, które w czysto pogańskiej formie przetrwało do dzisiaj. Dużą ilość słowiańskich zwyczajów i obrzędów świątecznych przejął kk. Sama “wieczerza wigilijna” to słowiańska “wieczerza godowa”. 12 potraw, pusty talerzyk, siano pod obrusem, izba ozdobiona gałązkami choin (obecnie niemiecką choinką), podarunki, śpiewanie kolęd – to wszystko jest czysto pogańskie, przywłaszczone przez krystowierców.
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/12/20/szczodre-gody-niech-nam-nasze-slowianskie-bogi-darza/

“U Słowian przesilenie zimowe poświęcone było także duszom zmarłych przodków”

W pierwszym rzędzie było to święto solarne – poświęcone Swarożycowi, boskiemu Słońcu, które właśnie podczas zimowego przesilanie odradzało się, rodziło na nowo. Natomiast o przodkach i ich duchachduchach a nie duszach – rzeczywiście pamiętano w ten dzień. Przy grobach przodków palono na Szczodre Gody ogniska, a pusty talerzyk na stole był właśnie symbolicznie dla nich przeznaczony. U Słowian święta ku czci przodków miały miejsce 4-6 razy do roku. Najbardziej znane były jesienne Dziady (skatoliczone na “Wszystkich świętych” i “zaduszki”). Ale przy okazji wszystkich najważniejszych świąt, także podczas Szczodrych Godów, pamiętano o przodkach.

……………………………..

Słowiańskie Święto Godowe

 

Advertisements
TrackBack URI

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: