Piotr Bein's blog = blog Piotra Beina

02/03/2011

Słowo za arabskimi buntami, którego nie mamy odwagi powiedzieć

Filed under: Uncategorized — grypa666 @ 12:21

Słowo za arabskimi buntami, którego nie mamy odwagi powiedzieć

John Pilger 24.2.2011, tłumaczenie Ola Gordon

Faszyzm to trudne słowo, ponieważ łączy się z ikonografią, która dotyka nazistowskiego nerwu i jest wykorzystywana jako propaganda przeciwko oficjalnym wrogom Ameryki i w celu promowania zagranicznych przygód Zachodu z moralnym słownictwem napisanym w walce przeciwko Hitlerowi. A przecież faszyzm i imperializm są bliźniakami.

Wkrótce po inwazji na Irak w roku 2003, przeprowadziłem wywiad z Rayem McGovernem, jednym z elitarnych oficerów CIA, który przygotowywał codzienne meldunki wywiadowcze dla prezydenta. McGovern stał na szczycie monolitu “bezpieczeństwa narodowego,” który stanowi amerykańską władzę i przy aplauzie prezydenta odszedł na emeryturę. W przeddzień inwazji, on wraz z 45 innymi wyższymi funkcjonariuszami CIA i innych agencji wywiadu, napisali do prezydenta George’a W. Busha, że “bębnienie na wojnę” nie opierało się na materiałach wywiadowczych, lecz na kłamstwie.

“To była w 95% szarada,” powiedział mi McGovern.

“Jak im się to udało?”

“Prasa pozwoliła na to tym szaleńcom.”

“Kim są ci szaleńcy?”

“Ludzie kierujący [Bush] administracją cechowały przekonania podobne do tych wyrażonych w Mein Kampf… są to ci sami ludzie, o których mówiło się w kręgach, w których się obracałem, na samej górze, jako o “szaleńcach.”

Powiedziałem: “Norman Miller napisał, że jest pewien, że Ameryka weszła w etap państwa przed-faszystowskiego. Co o tym myślisz?”

“Cóż… mam nadzieję, że ma rację, gdyż są inni, którzy mówią, że już mamy model faszyzmu.”

W dniu 22 stycznia, Ray McGovern przysłał mi wiadomość, by wyrazić swoje obrzydzenie wobec  administracji Obamy, w barbarzyński sposób traktującej rzekomego informatora Bradleya Manninga i ścigania przez nią założyciela Wikileaks, Juliana Assange. “Kiedy George i Tony postanowili, że atak na Irak może być dobrą zabawą,” napisał, “powiedziałem coś w rodzaju, że faszyzm już się tutaj rozpoczął. Muszę przyznać, że nie myślałem, że stanie się tak źle i tak szybko.”

W dniu 16 lutego, sekretarz stanu Hillary Clinton wygłaszała przemówienie na George Washington University, w którym potępiła rządy, które aresztowały demonstrantów i zwalczały swobodę wypowiedzi. Chwaliła wyzwalającą potęgę Internetu, ale nic nie wspomniała o tym, że jej rząd planuje zamknąć te części internetu, które zachęcają do sprzeciwu i głoszenia prawdy. To było przemówienie pełne  spektakularnej hipokryzji, a na widowni był Ray McGovern. Oburzony, wstał z krzesła i w milczeniu obrócił się plecami do Clinton. Został natychmiast zatrzymany przez policję i osiłka od bezpieczeństwa i przewrócony na podłogę, wywleczony i osadzony w więzieniu, krwawił. Przysłał mi zdjęcia swoich obrażeń.  Ma 71 lat. Podczas ataku, który był wyraźnie widoczny dla Clinton, nie przerwała nawet swojego przemówienia.

Faszyzm to trudne słowo, ponieważ łączy się z ikonografią, która dotyka nazistowskiego nerwu i jest wykorzystywana jako propaganda przeciwko oficjalnym wrogom Ameryki, oraz w celu promowania zagranicznych przygód Zachodu, z moralnym słownictwem napisanym w walce przeciwko Hitlerowi. A przecież faszyzm i imperializm są bliźniakami. W następstwie II wojny światowej, te z państw imperialnych, które rasową i kulturową wyższość “zachodniej cywilizacji” uczyniły godną szacunku, dowiedziały się, że Hitler i faszyzm twierdzili to samo, używały uderzająco podobnych metod. Następnie, samo pojęcie imperializmu amerykańskiego usunięto z podręczników i popularnej kultury imperialnego państwa, ukutego na ludobójczy podbój jego rdzennych mieszkańców. Wojna ze sprawiedliwością społeczną i demokracją stała się “amerykańską polityką zagraniczną.”

Jak udokumentował waszyngtoński historyk William Blum, od 1945 roku, Stany Zjednoczone zniszczyły lub obaliły ponad 50 rządów, wiele z nich demokratycznych, i używały masowych morderców jak Suharto, Mobutu i Pinochet do dominacji jako swoich pełnomocników. Na Bliskim Wschodzie, każda dyktatura i pseudo-monarchia była utrzymywana przez Amerykę. W operacji cyklon CIA i MI6 potajemnie wspierały i finansowały islamski ekstremizm. Celem tego było zniszczenie lub hamowanie nacjonalizmu i demokracji. Ofiarami tego zachodniego terroryzmu państwowego byli w większości muzułmanie. Ci odważni ludzie zastrzeleni w zeszłym tygodniu w Bahrajnie i Libii, która była priorytetowym rynkiem brytyjskim, mówią oficjalni “nabywcy” broni brytyjskiej, przyłączają się do tych dzieci rozerwanych na kawałki w Strefie Gazy przez najnowszy amerykański samolot F-16.

Bunt w świecie arabskim jest nie tylko przeciwko rezydującemu dyktatorowi, ale światowej tyranii gospodarczej, zaprojektowanej przez departament skarbu USA, nałożony przez amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego, MFW i Bank Światowy, które mają zapewnić, że bogate kraje jak Egipt będą zredukowane do ogromnych niewolniczych firm, w których połowa populacji zarabia mniej niż $2 dziennie. Triumf ludzi w Kairze był pierwszym ciosem przeciwko temu, co Benito Mussolini nazwał korporacjonizmem, słowem, które pojawia się w jego definicji faszyzmu.

W jaki sposób taki ekstremizm zapanował na liberalnym Zachodzie? “Konieczne jest, by zniszczyć nadzieję, idealizm, solidarność i troskę o biednych i uciśnionych,” zauważył Noam Chomsky pokolenie temu,  “[i] zastąpić te niebezpieczne uczucia egocentrycznym egoizmem, wszechobecnym cynizmem, które twierdzą, że niesprawiedliwości i ucisk to najlepsze, co można osiągnąć. W rzeczywistości, trwa wielka międzynarodowa kampania propagandowa, której celem jest przekonanie ludzi – zwłaszcza młodych –  że jest to nie tylko to co powinni czuć, ale to co czują.”

Podobnie jak w rewolucjach europejskich (1848) i powstaniu przeciwko stalinizmowi (1989), arabska rewolta odrzuciła strach. Insurekcja stłumionych pomysłów, nadziei i solidarności już się rozpoczęła. W USA, gdzie 45% młodych Afro-Amerykanów nie ma pracy, a najwyżsi menedżerowie funduszy inwestycyjnych zarabiają średnio miliard dolarów rocznie, masowe protesty przeciwko cięciom w usługach społecznych i pracy rozprzestrzeniły się na środkowe stany jak Wisconsin.  W W. Brytanii, najszybciej rozwijający się nowoczesny ruch protestu, UK Uncut, podejmie bezpośrednie działania przeciwko unikającym płacenia podatków i drapieżnym bankom. Zmieniło się coś, co nie mogło się nie zmienić. Teraz wróg ma imię.

Advertisements
TrackBack URI

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: